10. Mennyi az annyi ?

Nyomtatás
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)
10. Mennyi az annyi ? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Mennyi az annyi?

Mennyi idő alatt készíthető és indítható el egy weboldal?
Mennyit ér egy weboldal?
Mi alapján határozzuk meg a reális árat?

Mennyi idő alatt készíthető és indítható el egy weboldal?

Nem könnyű választ adni erre a kérdésre, hisz nagyon sok mindentől függ. Legfőképpen attól hogy kit bíztak meg a feladattal, mennyi pénzt szánnak rá, mekkora a feladat és persze attól is hogy a megrendelő mennyire aktív, együttműködő, milyen mértékben segíti a kivitelező munkáját, vagy éppen mennyire akadályozza, nehezíti azt. Esetünkben mindez szinte kizárólag a megrendelőn múlik. Egy átlagos, hangsúlyozom átlagos weboldal (egy nem átlagos weboldalt tíz perc alatt is lehet készíteni, de akár több hónapos munkát is adhat egy programozónak, grafikusnak) ami egy kis és közép vállalkozás igényeit általában maximálisan kielégíti kb. egy-két hét alatt elkészíthető. Számtalan olyan ügyfelünk van akiknek hónapokig vagy évekig készült a weboldala és semmi kézzelfogható sem született a végén. Ilyen esetben homokszem került a fogaskerekek közé és megy az egymásra mutogatás.

Vagy a webes vállalkozás nem áll a helyzete magaslatán, vagy ami szintén gyakran előfordul, egyszerűen a megbízó nem biztosítja a szükséges tartalmat és segítséget. Szerintem ide is érvényes a mondás hogy: ?kettőn áll a vásár". Egy átlagos webstúdiótól nem várható el hogy az elérhetőségek mellé (sok esetben ez az egyetlen információ ami a rendelkezésre áll) maga szülje meg a cég részletes bemutatkozó anyagát. Az egy más kérdés hogy mi, újságírói, marketinges tapasztatunk révén, sok esetben a semmiből hozunk létre komoly tartalmakat, hisz beleássuk magunkat ha kell akár az elektrosztatikus porfestés rejtelmeibe, de a baromfi feldolgozástól sem esünk kétségbe és ha kell akadémiai székfoglalót is írunk a témából. (vagy szerzünk :-))) Ön ezt semmiképpen ne várja el webmesterétől, hisz neki nem ez a szakmája és a feladata. Önnek kell gondoskodni a weblapra kerülő tartalomról, üzenetről, információkról.

Engedély nélkül ne használja más weboldalak tartalmát

A tartalom létrehozásánál fontos hangsúlyoznom a szerzői jogok tiszteletben tartását. Ne használja fel más szerzők szellemi termékét, weboldalak tartalmát engedély nélkül saját weboldalán. Másképpen fogalmazva, az internet nem szabad préda, ahol következmények nélkül eltulajdoníthatja mások weboldalainak a tartalmát és azt a sajátján megjelenítheti. Ez az esetek többségében szigorúan tilos és büntetendő. Gondoljon arra hogy az adott cikkel valaki esetleg órákat, vagy napokat dolgozott és nyilván nem azért hogy azt más, esetleg a konkurencia egyetlen mozdulattal el lopja. Ezt a törvény is tiltja. Vagy kérjen engedélyt a szerzőtől, vagy hozzon létre, írjon saját tartalmat.

Tökéletes és kész weboldal nem létezik

Gyakran azért húzódik el egy weboldal elkészülte, mert a megrendelő és a kivitelező is úgymond a tökéletességre törekszik. Nagyon fontos megjegyezni hogy egy weboldal soha sem tökéletes és sohasem tekinthető késznek. Egy honlapot egy állandó fejlődésben lévő, élő, organikus szervezetnek kell tekinteni, ami folyamatosan alakul, fejlődik. Lehet hogy most egy kicsit túlzok, de inkább induljon el egy weboldal már holnap, egyetlen szerény oldallal, mondjuk az elérhetőségekkel és fejlődjön apránként, mint hogy hónapokig üljenek rajta, dolgozzanak a tökéletesen művön, sok potenciális vásárlót elvesztve ez idő alatt. Sokan úgy gondolkodnak hogy csak akkor lépnek színpadra ha már megszületett a tökéletes mű. Ez nem színház. A látogató, érdeklődő nem az Ön tökéletes weboldala után sóvárog, hanem valamilyen problémájára keres megoldást. Ha ezt Ön akármilyen szerény, akár félkész weboldalon képes a számára biztosítani, akkor számíthat a megrendelésére. Ellenkező esetben lehet bármilyen csicsás remekmű az oldala, szélsebesen fog távozni és soha többé nem tér vissza. Ez nem azt jelenti hogy egy weboldal nyugodtan lehet amatőr és igénytelen, hisz ebben az esetben Joggal gondolhatják ezt Önről is. Attól hogy valami egyszerű, még lehet igényes és színvonalas és ez is kell hogy legyen a célja egy jó weboldalnak. Egy honlapon folyamatosan dolgozni kell, még az után is hogy úgymond ?elkészült". Esetünkben ez általában úgy néz ki hogy a megrendelést követő egy hónapon belül megszületik egy weboldal a végleges dizájnnal, a legfontosabb tartalmi elemekkel, a cég, szolgáltatás, a termékkínálat bemutatásával, elérhetőségekkel, stb. Tehát a látogató egy késznek tűnő weboldalra érkezik. A következő hónapokban, sőt nem túlzás ha azt állítom, a következő években folyamatosan bővül ez a tartalom. Hogy mit lehet ezen évekig fejlesztgetni? Meg fog lepődni, nem csak lehet, de egyenesen kötelező! Erről bővebben majd később, a tartalomfejlesztéssel foglalkozó fejezetünkben.

Mennyit ér egy weboldal?

Akár ingyenesen is weboldalhoz juthat, hisz különféle varázslók, ingyenes sablonok, ingyenes tárhelyek, aldomainek igénybevételével ingyen is elkészítheti és üzembe helyezheti saját weboldalát. Állítom és most magam ellen beszélek, hogy a kellő tudás és elszántság birtokában ilyen ingyenes megoldásokkal, házilag is létre lehet hozni hatékony, eredményes honlapokat. Tehát elsősorban nem ezen múlik. De! Persze nem ez a tökéletes megoldás, ráadásul munka és idő igényes és nem is lesz igazán profi a végeredmény. Elvileg, némi gyakorlás, elfecsérelt idő, kárba veszett alapanyag árán akár kitapétázhatnánk saját lakásunkat is, hisz a jó szobafestő nem olcsó mulatság. Sokan meg is teszik ezt, de a legtöbben inkább szakemberre bízzuk, így gyorsabb, szebb és ha mindent összeszámolunk talán olcsóbb is lesz a végeredmény. Talán Ön is ismeri a mondást hogy: ?az olcsó a drága". A saját domain néven semmiképpen ne spóroljon. A szobafestes.extra.hu stílusú url-ek arról árulkodnak hogy Ön sajnál évi két ezer forintot a saját névre és évi tíz-húsz ezer forintot fizetős tárhelyre.

Nos.... akkor mennyi az annyi?

Ha egy profi, de visszafogott weboldalt szeretne, ami képes látogatókat vonzani és a látogatókból vásárlót, ügyfelet konvertálni, 60-100 ezer forintból úszható meg. A felső határ persze a csillagos ég, hisz ha már webáruházat is szeretne mindjárt a 200 ezerhez közelítünk és még számtalan olyan egyedi, különleges szolgáltatásokra is szükség lehet ami akár sok száz ezer forintba is belekerülhet. Hogy ezek mennyire indokoltak és hogy megtérülnek-e, már más kérdés. A kis és közepes vállalkozások esetén általában 100-200 ezer forintból, már minden szükséges igény kielégíthető. Ebbe a ?csúcskategóriába" sorolható ez a két, általunk készített webáruház is.
www.idozona.hu
www.gepicsipke.hu

Sem a határidőre, sem az árra nem lehet igazán pontos, objektív útmutatót adni. Az egyes igények között, még hasonló profil és nagyságrend esetén is óriási eltérések lehetnek. A fenti számok csak tájékoztató jellegűek, egy általunk képviselt kategória durva átlaga. Mindenesetre kiindulási alapnak jó lehet. Azt tartsa szem előtt hogy egy webstúdió jogosan kalkulál 3-5000 Ft órabérrel és ami Önnek laikusnak esetleg néhány perces munkának tűnhet az valójában profi kivitelezés esetén órákba is telhet. Az Ön által ízlésesen összeállított Word dokumentum webre exportálása könnyen lehet hogy sok órai munkába telik. Ugyanakkor gyanúsan nagy összegről szóló ajánlatot se fogadjon el. Még egyszer hangsúlyozom, száz ezer forintért már komoly weboldalt kell hogy kapjon, ami nemcsak látványos, de keresőbarát is, vagyis garantálja a megtalálhatóságot, ebből következőleg pedig a látogatottságot.
NE FELEDJE! MINDEN ARRÓL SZÓL HOGY AZ ÖN POTENCIÁLIS ÜGYFELEI MEGTALÁLJÁK OLDALÁT.
Még egy fontos tanács a végére. A weblap bekerülési költségének jelentős részét a dizájn teszi ki. Egy jó grafikus nem olcsó mulatság, sok munkába telik egy egyedi, látványos weboldal megalkotása. Magam azt tanácsolom hogy a dizájnban törekedjenek az egyszerűségre, hisz ez nemcsak gyorsabb és olcsóbb, de a weboldal hatékonyságát talán még növeli is hisz nem vonja el a figyelmet a lényegről. Arról hogy mit kínál a látogatói számára.

 

Egy jó weblappal szemben támasztott 10 legfontosabb követelmény

4/10. Rendelkezzen az oldal minél gazdagabb, bőségesebb tartalommal, szolgáljon kimerítően
részletes információkkal elsősorban a termékekről vagy szolgáltatásokról és csak
másodsorban a cégről, vállalkozásról.

A következő fejezetekben erről olvashat

- Mi történik az elkészült weboldallal, ki gondozza, működteti a továbbiakban? A weblap készítője, marketing iroda, vagy a lap tulajdonosa?
- Ki végzi a továbbiakban keresőoptimalizálást, a folyamatos látogatottságnövelést?
- Ki regisztrál a fontos link gyűjteményekbe?
- Ki végzi a statisztikák elemzését és a marketing stratégia meghatározását, módosítását?
- Mennyibe kerül mindez?

 

Köszönöm megtisztelő bizalmát és érdeklődését, remélem hasznosnak és érdekesnek bizonyult a közölt ismeretanyag.

Ha le szeretné menteni ezt a cikket pdf dokumentum formájában akkor kattintson ide!
Ha nem nyíilik meg a file, akkor másolja az alábbi linket a böngészője címsorába.

http://www.kontraszt.com/onlinemarketing-kurzus-pdf/kontraszt-onlinemarketing-kurzus10.pdf

 

Vissza az online marketing ismeretek tartalomjegyzékéhez!

További érdekes, hasznos cikkekért látogassa meg online marketing blogunkat! http://blog.kontraszt.com/


Horváth Zoltán online marketing tanácsadó

Kontraszt Oline Marketing Tanácsadó Iroda
Tel.: 30/9289-390
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.kontraszt.com